تبلیغات
هر هفته - 7 نكته در مورد ارایش:

7 نكته در مورد ارایش:

سه شنبه 9 فروردین 1390 12:38 ب.ظ

نویسنده : فرشید افشار

7 نكته مهم در رابطه با آرایش

  بود كه زنان برای داشتن صورتی به سفیدی ظروف چینی، جان خود را به خطر میانداختند. آنها چهره خود را با پودری سفید رنگ به نام سریوس (ceruse) یا همان سفیداب میپوشاندند كه تركیبی بسیار سمی از سرب بود.

امروزه خطر استفاده از لوازم آرایش تا این حد جدی و مرگ آور نیست اما هنوز هم مشكلات و بیماریهایی وجود دارند كه از طریق یك خط چشم ساده یا كرم پودر منتقل میشوند.

تبخال، كهیر، جوشهای متورم و گل مژه تنها چند نمونه كوچك از شرایط ناگواری هستند كه با لوازم آرایش نامرتب و عدم رعایت اصول ایمنی و بهداشتی در آرایش ایجاد میشوند. چگونه میتوان لوازم آرایش را تمیز نگهداشت؟

در اینجا به هفت قانون ساده در این زمینه اشاره میكنیم:

1. استفاده مشترك ممنوع! به اشتراك گذاشتن لوازم آرایش، چه با دوستان نزدیك و چه با مشتریان غریبه آرایشگاه و كسانی كه از جعبه تست لوازم آرایش در فروشگاه استفاده میكنند، یكی از ساده ترین روشهای پخش باكتری است. استفاده از روژ لب دیگران میتواند به سادگی شما را به تبخال مبتلا كند. ابتلا به تورم و خشكی لب هم بسیار بالاست. اما از همه خطرناكتر محصولات آرایش چشم هستند.

استفاده مشترك از ریمل یا هرگونه وسیله آرایش چشم میتواند به سادگی موجب خارش و سرخ شدن پلك و حتی بدتر از آن، ابتلا به شپش مژه شود. اگر قصد دارید در فروشگاه یك محصول آرایشی را امتحان كنید، حتما از برس جداگانه استفاده كنید یا حتی یكی دو گوش پاك كن همراه ببرید و برای تست سایه و محصولات دیگر از آن استفاده كنید.

2. لوازم كهنه را دور بریزید. آیا كشوی میزتان پر از لوازم آرایش نیمه استفاده شده است؟ هرچه زودتر آنها را دور بریزید. مواد نگهدارنده موجود در محصولات آرایشی به مرور زمان خاصیت خود را از دست میدهند و محصول فاسد میشود. محصولات كهنه موجب تورم و خارش پوست میشوند. معمولا اگر میخواهید لوازم آرایشتان عمر بیشتری داشته باشند، باید آنها را در محلی خنك و دور از نور و گرمای ناگهانی قرار دهید.

قرار دادن لوازم آرایش در اتوموبیل، به خصوص در فصل نابستان موجب فاسد شدن سریع آنها میشود. بسیاری از مواد آرایشی دارای تاریخ مصرف هستند كه از شش ماه تا یك سال متغیر است. یك روش فوق ساده برای آزمودن كیفیت مواد آرایشی، بوییدن آن است. اگر رنگ و جنس محصول تغییر كرده و به خصوص بوی آن مانند همیشه نبود، این ماده دیگر برای مصرف مناسب نیست.

3. اپلیكاتورهای لوازم آرایشی را تعویض كنید. هر محصول آرایشی با وسیله ای اعم از بالشتكهای پودر، قلمهای نوك اسفنجی سایه چشم، برس مخصوص ریمل و قلم خط چشم به چهره افزوده میشود. این اپلیكاتورها باید زود به زود تعویض شده یا به خوبی شسته و خشك شده و مجددا مورد استفاده قرار گیرند زیرا باكتریها به سادگی در آنها باقی مانده و تكثیر میشوند و در مرتبه بعد مجددا به چشم یا صورت شما باز میگردند. اسفنجهای مخصوص كرم پودر بهتر است هر هفته و برسهای لوازم آرایش چشم هر ماه تعویض یا با شامپو بچه یا صابون ملایم به خوبی شسته و خشك شوند.

4. دهان ما حاوی انواع باكتریهاست كه وجود آنها در دهان مشكلی ایجاد نمیكند اما این باكتریها نباید بر روی چشم منتقل شوند. افزودن آب معمولی به لوازم آرایش خشك نیز ممنوع است. آب میتواند مواد نگه دارنده موجود در محصول آرایشی را رقیق كرده و به این ترتیب میكروبها در درون این مواد رشد كرده و موجب عفونت چشم میشوند.

5. درب آنها را ببندید. بسیاری از لوازم آرایش حاوی مواد نگهدارنده ای هستند كه باكتریها را از بین برده و عمر مفید كالا در فروشگاه را افزایش میدهد. اما به محض اینكه درب این محصول گشوده شده و در معرض محیط خارج قرار بگیرد، در معرض میكروبها و باكتریها قرار میگیرد. این حالت یا عمر مفید محصول را كاهش میدهد یا اینكه محصول را در معرض باكتریهایی قرار میدهد كه مواد نگهدارنده نمیتوانند با آن مقابله كنند. هرچه درب این محصول بیشتر باز و بسته شود یا درب آن باز بماند، ارگانیسمهای بیشتری وارد آن میشوند. پس همواره درب لوازم آرایشی و بهداشتی خود را محكم ببندید.

6. لوازم آرایشی طبیعی را بشناسید. لوازم آرایشی كه با عنوان "طبیعی" یا natural عرضه میشوند، معمولا برای اشخاص دارای پوست حساس یا دارای آلرژی و یا افرادی كه اصولا علاقه ای به استفاده از مواد شیمیایی ندارند بسیار مناسب است. اما این محصولات یك نقطه ضعف هم دارند. زیرا این محصولات دارای مواد نگهدارنده شیمیایی نیستند و طبعا نسبت به محصولات شیمیایی عمر كوتاهتری هم دارند.

7. قبل از خواب صورت خود را پاك كنید. هنگام خواب، به پوست و مژه های خود هم استراحت بدهید. اگر ریمل را در طول شب بر روی مژه ها باقی بگذارید، این امكان وجود دارد كه ریمل خرد شده و داخل چشم برود و موجب سرخی و خارش چشم و پلك شود. یك برنامه ساده شستشو و پاك كردن آرایش در شب میتواند تضمین كند كه شما صبح با نشاط درونی و بیرونی از خواب بیدار شوید و اثری از چشمان خون گرفته و پوست متورم در چهره شما دیده نشود.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -