تبلیغات
هر هفته - نقد فیلم:

نقد فیلم:

دوشنبه 8 فروردین 1390 08:21 ب.ظ

نویسنده : فرشید افشار

قد فیلم آتشکار ـ تنها کافیست از مقابل بنر فیلم متعفن "آتشکار" در سطح شهر عبور کنید و با مشاهده عبارات "به زیر ۱۶سال توصیه نمی شود" و "یک راز مردانه" به محتوای سخیف و پوچ آن پی ببرید. فیلمی توقیفی که در استقبال از جواز اکران آن در مجلس، نمایندگان زن شرم نموده و جلسه را ترک می کنند! رییس فراکسیون روحانینون مجلس فریاد بر می آورد که : "ما بخوبی دریافتیم که هنر در کشور در حال ابتذال است." و البته خنده های مفرطانه ملت در سالن سینما که شاید حسابی محظوظ شده اند!

رواج بی حیایی و بی عفتی، به سخره گرفتن اصول عقاید مذهب نظیر معاد، صحنه های مکرر در رواج بی قیدی از جمله بلوز شلوار پوشیدن دختر جوان و سوار شدن خانوادگی بر روی موتور، استفاده ی متعدد از دیالوگ های رکیک و پوچ فقط محض خنده، وهن و زیر سوال بردن روحانیت و روحانیون با بهره گیری از متد فیلم مارمولک و ... و از همه بدتر و سنگین تر توهین و جسارت به امام راحل رحمة الله علیه و جعل فتوای بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران تنها بخشی از گندکاری های کارگردان این فیلم است!

فیلمی که جهت گیری ها و سکانس های محسن مخملباف را تداعی می کند و از هر وسیله سود می جوید تا بک گراند مبتذل و مستهجن خویش را از دست ندهد. برای شما به بهترین نحو تقابل سنت و مدرنیته به تصویر کشیده می شود و کارگردان به اجبار می خواهد به مخاطب بفهماند که هنگامی که به این معضل در زندگی اجتماعی تان برخوردید تفکر سنتی را حذف کرده و امروزی فکر کنید! امروزی فکر کردن بر تمام زندگی شما تسلط و برتری دارد. حتی شما باید در این راه از جان تان نیز بگذرید! البته که چاشنی طنز در این فیلم بخوبی تغذیه شده و شما در لابلای خنده هایتان ناخودآگاه حق را به سکانس های قبیح فیلم می دهید.

اما به کارگردان این فیلم متذکر می شوم که خنداندن مخاطب با ترویج الفاظ رکیک و زیر پا نهادن هنجارهای اخلاقی هنر نیست و خنده گذرای ناشی از آن نیز خنده نیست. جای غصه و تاسف است که ملت نیز با وجود نفهمیدن بیش از نیمی از مفاهیم و اصطلاحات بکاربرده شده در فیلم، به خندیدن شان ادامه می دهند تا مبادا از سوی دیگران که خود نیز در گیرودار هضم جملات سنگین آن مانده اند، متهم به نافهمی شوند!!

برای وزارت ارشاد و خانه سینما نیز روزهای خوبی را در آینده ی نزدیک آرزومندم آن هم با اکران فیلم هایی نظیر سفر سرخ و جدایی نادر از سیمین که هفته گذشته در بیست و نهمین جشنواره بین المللی فجر بر روی پرده رفتند! فیلم هایی که مع الاسف خرس ها را درو کردند!
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -